Energia bierna indukcyjna – sprawdź czy nie przepłacasz

Share on facebook
Share on linkedin

Aby sprawdzić czy nie płaci się opłat za energie bierną indukcyjną wystarczy spojrzeć na fakturę za energię elektryczną. W rubryce "opłaty za nadwyżkę energii biernej indukcyjnej" naliczona powinna być jedynie opłata abonamentowa. Jeżeli naliczane są również inne opłaty, np. całodobowa, szczytowa, pozaszczytowa oznacza to, że ponosi się opłaty za energię bierną.

Dążenie do zapewnienia właściwej rentowności przedsiębiorstwa oraz wysokie ceny za energię elektryczną zmusiły odbiorców energii do ciągłej kontroli poziomu jej zużycia. Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną wymaga również kontrolowania poziomu pobieranej mocy biernej. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że pobór mocy biernej można dość łatwo zoptymalizować i co najważniejsze odbywa się to bez ingerencji w ilość pracujących urządzeń i bez zmniejszania sumarycznego obciążenia przedsiębiorstwa pobieraną mocą czynną.

Wykorzystując znane prawa fizyki i fakt, że większość instalowanych urządzeń pobiera moc bierną o charakterze indukcyjnym, można zredukować wartość poboru mocy biernej przez wprowadzenie do układu zasilania odbiorników o charakterze pojemnościowym. W ten sposób moc pobierana przez urządzenia indukcyjne jest kompensowana przez odbiory pojemnościowe. Ten sposób optymalizacji nazywany jest kompensacją mocy biernej.

Optymalizacja kosztów to nie jedyny powód dla którego należy posiadać sprawny układ kompensacji. Skuteczna kompensacja eliminuje opłaty za moc bierną i zmniejsza o 3- 7% opłaty za moc czynną. Każda modernizacja, która przywróci sprawność systemu przyniesie wymierne korzyści finansowe.

Dobór baterii do mocy biernej – energii biernej wykonujemy na podstawie następujących danych:

Najnowsze aktualności

Polub nas na FB!

Skontaktuj się z naszym działem handlowym!

Dział OZE

e-mail: biuro@ibsenergia.pl

tel. kom. 600 364 650

tel. kom. 728 403 585

Zapisz się do Newslettera!