I-BS.PL

Jakie korzyści niesie za sobą ograniczanie śladu węglowego?

mgr Łukasz Doliński

/ Adwokat w Kancelarii Prawnej Doliński i Wspólnicy

W związku z zachodzącymi zmianami klimatycznymi coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, a ślad węglowy stanowi kluczowy wskaźnik wpływu działań człowieka na naszą planetę. Redukcja emisji gazów cieplarnianych niesie za sobą wiele korzyści.

Ślad węglowy – czym jest?

Ślad węglowy to całkowita suma gazów cieplarnianych, jakie emitujemy do atmosfery. Składają się na niego przede wszystkim dwutlenek węgla, metan oraz podtlenek azotu. Miarą śladu węglowego jest tona ekwiwalentu dwutlenku węgla. Pozwala ona na porównanie emisji różnych gazów na wspólnej skali.

Przy obliczaniu śladu węglowego należy wziąć pod uwagę wszystkie etapy życia produktu, procesu czy usługi – od pierwszej fazy produkcji, przez eksploatację, do recyklingu i utylizacji. Na ślad węglowy organizacji wpływają emisje wywołane przez wszystkie jej działania, również takie jak energia zużywana przez wykorzystywane budynki czy środki transportu.

Istnieją kalkulatory śladu węglowego, które pozwalają w łatwy sposób zbierać i porządkować dane, dotyczące zużycia energii, surowców oraz innych zasobów przedsiębiorstwa. Świadomość na temat potencjalnego ryzyka i możliwości w organizacji, które wynikają z emisji gazów cieplarnianych, umożliwia tworzenie planów strategicznych, mających prowadzić do ograniczenia śladu węglowego.

Raport ESG

Raport ESG to dokument, zawierający informacje o działalności firmy w trzech obszarach: środowiskowym (environmental), społecznym (social) oraz ładu korporacyjnego (governance). Raporty ESG są coraz częściej wykorzystywane przez inwestorów, którzy chcą ocenić ryzyko związane z danym przedsiębiorstwem oraz możliwości jego długoterminowego zrównoważonego rozwoju. Mogą się one również przyczyniać do budowania zaufania wśród klientów i społeczeństwa, pokazując swoje zaangażowanie w odpowiedzialne zarządzanie i zrównoważony rozwój.

Obszar środowiskowy skupia się na oddziaływaniu organizacji na środowisko naturalne, obejmuje aspekty związane z emisją gazów cieplarnianych, zużyciem energii, zarządzaniem odpadami oraz wykorzystaniem zasobów naturalnych. Obszar społeczny dotyczy relacji firmy z pracownikami, klientami, dostawcami i społecznościami, w których działa. Porusza kwestie związane z warunkami pracy, różnorodnością, prawami człowieka oraz odpowiedzialnością społeczną. Obszar ładu korporacyjnego odnosi się do struktury zarządzania przedsiębiorstwem, transparentności, etyki biznesowej, sposobu podejmowania decyzji, a także relacji z interesariuszami.

Ograniczenie śladu węglowego – korzyści

Ograniczenie śladu węglowego przez przedsiębiorstwa niesie za sobą szereg korzyści, zarówno dla samej firmy, jak i dla środowiska oraz społeczności, w których działa.

Poprawa wizerunku

Organizacje, które podejmują działania, mające na celu redukcję śladu węglowego, są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i ekologiczne, dzięki czemu mogą wpływać na zwiększenie lojalności wśród partnerów biznesowych marki i przyciągać nowych klientów.

Zwiększenie efektywności operacyjnej

Redukcja emisji gazów cieplarnianych może wiązać się z optymalizacją procesów produkcyjnych i logistycznych. Korzystanie z technologii o wyższej efektywności wpływa na oszczędność energii oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Dostęp do nowych rynków

W ostatnim czasie wprowadzonych zostaje coraz więcej regulacji związanych z ochroną środowiska, takich jak . Organizacje, które podejmują kroki w celu ograniczenia swojego śladu węglowego, zyskują przewagę konkurencyjną i ułatwiają swój dostęp do rynków, stawiających na zrównoważony rozwój.

Zgodność z regulacjami

Przemiany w polityce klimatycznej na poziomie globalnym i lokalnym prowadzą do wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Przykładem takiej regulacji jest obowiązek raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Proaktywne podejście do ograniczenia śladu węglowego pomaga firmom w spełnianiu nowych wymagań prawnych, które będą obowiązywać w nadchodzących latach. Dzięki temu organizacje będą lepiej przygotowane na nowe przepisy i unikną ryzyka sankcji.

Zielony kredyt

Zielone kredyty mają na celu wspieranie projektów i inicjatyw związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem. Udzielane są na cele, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, zarządzania wodami czy zrównoważonego transportu. Prowadzenie działań w celu ograniczenia śladu węglowego może mieć pozytywny wpływ na ocenę w przypadku ubiegania się o nie.

Satysfakcja pracowników

Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy organizacja angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska. Wprowadzanie proekologicznych rozwiązań może mieć wpływ na wzrost zaangażowania oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Długoterminowa zrównoważona działalność

Ograniczenie śladu węglowego to krok w stronę prowadzenia zrównoważonego modelu biznesowego. Ma to wpływ na długofalowy rozwój organizacji, który oprócz przynoszenia korzyści finansowych, ma znaczenie dla ochrony środowiska.

Redukcja śladu węglowego w I-BS.pl

W I-BS.pl stawiamy na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. 30% energii potrzebnej do funkcjonowania organizacji produkujemy sami, a pozostałą kupujemy od dostawców, którzy pozyskują ją ze źródeł odnawialnych.

Rozwiązania z jakich korzystamy to przede wszystkim panele fotowoltaiczne, zasilane energią słoneczną, pompa ciepła, która może pobierać energię z powietrza, ziemi lub wody i jest wykorzystywana do ogrzewania budynku oraz wody, a niedługo potrzebna energia będzie wytwarzana również za pomocą turbiny wiatrowej. Celem efektywnego wykorzystania energii jest zmniejszenie ilości energii, która potrzebna jest do dostarczania usług oraz produktów. Rozwiązaniem, które pomaga osiągnąć efektywność energetyczną, czyli stosunek uzyskanej energii do wkładu energii, są maty kapilarne. Charakteryzują się one zdolnością do efektywnego zarządzania energią cieplną i przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynków.

 

Ograniczenie śladu węglowego to nie tylko odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne, ale również strategiczny krok w kierunku budowania konkurencyjnej i odpowiedzialnej organizacji. Działania proekologiczne, oprócz bezpośrednich oszczędności, wzmacniają innowacyjność firmy i umożliwiają szybsze wdrażanie nowoczesnych technologii, pomagają spełniać wymagania dużych przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw, co jest coraz bardziej istotne przy współpracy z globalnymi koncernami, a także zmniejszają ryzyko związane z przyszłymi zmianami regulacji klimatycznych oraz kosztami emisji gazów cieplarnianych.

Picture of Łukasz Doliński

Łukasz Doliński

Adwokat, specjalista w dziedzinie ochrony danych osobowych oraz raportowania ESG.
Kancelaria Adwokacka Doliński i Wspólnicy w Stalowej Woli / Dział Prawny I-BS.pl Sp. z o.o.

Zawartość wpisu